avdio pravljice.2
bivalni prostor

Pravljice za poslušanje z globokim sporočilom

V današnjem svetu, kjer se otroci soočajo z različnimi izzivi, je branje več kot le zabava. Poslušanje zgodb je pomembno orodje, ki otrokom pomaga razumeti in premagovati čustva, strahove ter razvijati jezikovne in miselne spretnosti. Vendar ni vsaka zgodba primerna za ta namen. Pomembno je izbrati pravljice za poslušanje z dodano vrednostjo, kot so Lahkonočnice. Te avdio pravljice niso zgolj lepe, domišljijske in pomirjujoče, temveč tudi vzgojne, saj otroke učijo o čustvih, spodbujajo pripovedovanje in podpirajo govorno-jezikovni razvoj.

avdio pravljice (2)

Zgodbe za sladko spanje

Večerne avdio pravljice so ključni del večerne rutine. Te zgodbe so nežne, pomirjujoče in napolnjene s pozitivnimi sporočili, ki otrokom omogočajo, da se sprostijo in pripravijo na spanje. Skupno branje ali poslušanje zgodb krepi vez med staršem in otrokom, hkrati pa spodbuja otrokovo domišljijo in jezikovne spretnosti. Zgodbe, ki jih pripovedujejo prijetni glasovi, otroka zazibljejo v sladke sanje, kar prispeva k boljšemu spanju. Znano je, da naspani otroci lažje obvladujejo dnevne izzive, so boljše volje in uspešnejši v šoli. Poslušanje zgodb pred spanjem pomaga tudi pri razvoju novih živčnih povezav in utrjevanju spomina.

avdio pravljice1 (1)

Zgodbe, ki spodbujajo pripovedovanje

Avdio pravljice, ki spodbujajo pripovedovanje in razvijajo pismenost pri otrocih, so sestavljene iz serije petih zgodb. Zgodbe ponujajo različne pripovedovalske tehnike in spodbude, vsaka zgodba pa vsebuje unikatne iztočnice za pripovedovanje, ki otrokom pomagajo razvijati domišljijo in miselne spretnosti. Na primer, prva zgodba spodbuja k rimanju in hecnim primerjavam, druga k ustvarjanju okusov dogodivščin in risanju po zraku, tretja k iskanju nasprotij in izmišljanju vesoljskih zgodb, četrta k uporabi zvokov in gibov ter igranju pantomime, zadnja pa k opisovanju sveta skozi vonjave in domišljije. Te zgodbe ne le razvijajo pripovedovalske sposobnosti, ampak tudi omogočajo bogato interaktivno izkušnjo, ki povezuje otroke, starše, učitelje in vrstnike ter krepi vezi med njimi.

Zgodbe o čustvih

Pravljice za poslušanje o čustvih so odlično orodje za pomoč otrokom pri prepoznavanju, poimenovanju in reševanju čustvenih izzivov. Te zgodbe obravnavajo različna čustva, kot so jeza, strah, žalost, sram in zavist, ter otrokom nudijo vpogled v način spopadanja z njimi. Zgodba “O miški, ki je oklofutala medveda” se osredotoča na jezo in otrokom pokaže, kako obvladati jezne izbruhe. “Tihomir iz Strahomira” pomaga premagati strah, medtem ko “Zbogom, Ostržek!” naslavlja žalost in uči otroke, kako se spoprijeti s tem občutkom. “Ups in čokoladni dan” obravnava sram, medtem ko “Rogačeva zmaga” raziskuje zavist in ponuja rešitve za to neprijetno čustvo. Avdio pravljice, interpretirane s strani prepoznavnih dramskih igralcev, omogočajo otrokom, da skozi zgodbe lažje razumejo svoja čustva in se naučijo, kako se z njimi spopasati na zdrav način.

pravljice za poslušanje

Logopedske pravljice za poslušanje

Logopedske pravljice za poslušanje so odličen pripomoček za razvoj govora pri otrocih. Te zgodbe so zasnovane tako, da otroke zabavajo in hkrati urijo njihova govorila, kar je v pomoč staršem in vzgojiteljem pri premagovanju izzivov pri slušnem razlikovanju in izgovarjanju posameznih glasov. Zapisane tako, da otroke najprej spodbujajo k pozornemu poslušanju dogodivščin, kar je bistveno za slušno razlikovanje glasov, za tem pa povadijo pravilno izgovorjavo. V seriji je 12 zgodb, vsaka je osredotočena na težje izgovorljive glasove, kot so K, G, T, D, S, Z, C, L, Š, Ž, Č in R. Vsaka zgodba je nadgrajena s petimi kratkimi animiranimi videi, ki otroke vabijo k zabavni glasovni telovadbi. Logopedske pravljice za poslušanje so nastale v sodelovanju z logopedinjo, berejo pa jih znani dramski igralci z izjemno razločno izgovorjavo. In čeprav avdio pravljice ne nadomeščajo obiska pri logopedu, so odlična spodbuda za govorno-jezikovni razvoj otrok.

Lahkonočnice o premagovanju otroških strahov

Zgodbe o premagovanju strahov so čudovito izhodišče za hrabre pogovore o vsem, kar nas straši. Strah je pomembno čustvo, ki ga ne smemo prezreti ali pomanjševati, saj se le tako lahko z njim spopademo. Te skrbno oblikovane zgodbe spodbujajo starše, skrbnike, vzgojitelje in otroke, da strahove prepoznajo, sprejmejo in se jim zazrejo naravnost v oči. Zgodbe, kot so “Nevidne stvari, ogromne skrbi” o virusih in bakterijah, “Malo velikanske čarovnije” o ločitvi od staršev, “Pajčevinasta groza” o strahu pred živalmi, “Buuu!” o duhovih in temi ter “O zares glasnem strahu” o hrupu, otroke opremijo z dvojnimi supermočmi za premagovanje strahov: notranjim pogumom in zunanjo podporo odraslih. Posebej ganljiva je zgodba “Malo velikanske čarovnije,” prebrana v ukrajinščini, kot dobrodošlica malim pogumnežem iz Ukrajine, ki se soočajo z vojno. Strokovna pomoč psihologinje zagotavlja, da so vsebine strokovno podprte in učinkovite pri obravnavi strahov. Zgodbe o premagovanju strahov so tudi del radijske oddaje nacionalnega radia, ki otroke uspava že več kot 50 let.

pravljice za poslušanje2

Avdio pravljice o ponovni uporabi in skrbi za planet

Avdio pravljice s tematiko trajnosti otrokom na čaroben način približujejo skrb za planet. Z malo domišljije in ustvarjalnosti lahko iz starih, zavrženih predmetov ustvarimo nekaj novega in uporabnega. Na primer, časopisni papir se lahko spremeni v zmaja, stara majica v obleko, rjave hruške pa v sočno pito. Takšne zgodbe otrokom prikazujejo, kako lahko z majhnimi dejanji pozitivno vplivamo na okolje. Serija zgodb spodbuja otroke in starše, da skupaj poiščejo pozabljene predmete in jim vdahnejo novo življenje. S tem ne le razvijamo kreativnosti in ročnih spretnosti, ampak tudi učimo otroke pomembnosti ponovne uporabe in odgovornega ravnanja z viri.