ultrazvok trebuha 2
zdravje in lepota

Ključna preiskava za diagnostiko in terapijo

Ultrazvok je  ključno orodje na mnogih področjih. Ultrasonografija predstavlja slikovno metodo, ki omogoča pregled različnih tkiv v telesu. Ta tehnologija nam omogoča zaznavanje patologij in poškodb ter je ključnega pomena v medicini. Postopek deluje s pomočjo ultrazvočnih valov, ki jih sonda oddaja skozi tkiva in ustvarja sliko različnih odtenkov sive na zaslonu, odvisno od tkivne prepustnosti. Več si preberite na naslovu: https://ultralab.si/. UZ trebuha brez čakanja vam zagotavlja, da boste hitro opravili diagnostični postopek, ki omogoča pregled notranjosti trebušne votline. Med postopkom zdravnik uporablja majhno napravo, imenovano sonda, ki jo običajno premaže z gelom za boljši prenos zvočnih valov v telo.

ultrazvok trebuha

Delovanje sonde in valov

Sonda je ključni del ultrazvočne opreme, ki deluje na osnovi piezoelektričnega učinka. Kristali na konici sonde ob električnem impulzu začnejo mehanično nihati, s tem pa proizvajajo valove. Ti valovi se nato širijo skozi tkiva telesa, pri čemer se absorbirajo ali odbijajo od njih, kar omogoča ustvarjanje slike. Gostota tkiva določa, koliko valov se absorbira in koliko se jih odbije nazaj. Vrnjeni odboji se nato pretvorijo nazaj v električne impulze, ki jih računalnik uporabi za ustvarjanje slike tkiva na zaslonu, ki je prikazana v različnih odtenkih sive, odvisno od prepustnosti tkiva za valove. Ultrazvok temelji na njegovih lastnostih, ki vključujejo dobro širjenje skozi tekočine in kovine ter učinke na snov, skozi katero se širi.

Napredki v medicini

Ultrazvok omogoča varne in neboleče preglede telesa. UZ trebuha poteka tako, da se valovi oddajajo pulzno. Uporablja se frekvenčno območje od 0,5 do 10 MHz, odvisno od globine pregleda. S pomočjo računalniške podpore se prikaže slika notranjosti telesa, ki omogoča tridimenzionalne slike in informacije o delovanju organov. Dopplerjev premik se uporablja za merjenje pretoka krvi in količine zračnih mehurčkov v žilah. UZ trebuha je postal nepogrešljivo orodje v sodobni medicini, ki omogoča natančno in neinvazivno preiskavo različnih delov telesa. V kardiologiji se tovrstna diagnostika uporablja za temeljito oceno delovanja srca, prekatov in zaklopk, kar omogoča zdravnikom boljše razumevanje srčnih bolezni in njihovo ustrezno zdravljenje.

ultrazvok 1

Pomembnost v urgentni medicini

V urgentni medicini ima ultrazvok ključno vlogo pri hitri določitvi stanja pacienta, še posebej pri ugotavljanju prisotnosti notranjih krvavitev, kar omogoča takojšnje ukrepanje in reševanje življenj. UZ trebuha je neinvaziven, neboleč, ponovljiv in varčen postopek, ki zdravnikom omogoča natančno diagnozo in spremljanje različnih zdravstvenih stanj v trebušni votlini. V gastroenterologiji se preiskava uporablja za podrobno preiskavo različnih organov prebavnega sistema, kar omogoča zgodnje odkrivanje bolezni in načrtovanje ustrezne terapije. V ginekologiji preiskava ne omogoča le pregled ploda med nosečnostjo, temveč tudi natančne preiskave reproduktivnih organov, kar je ključno za zdravljenje ženskih zdravstvenih težav.

Preiskava za natančno diagnostiko

Pri zdravljenju očesnih bolezni je ultrazvok neprecenljivo orodje, ki omogoča natančno oceno stanja očesnih struktur in načrtovanje kirurških posegov kot je odstranitev sive mrene. V urologiji se ta diagnostika uporablja za preiskavo različnih uroloških težav kot so težave z mehurjem, prostato ali ledvicami, kar omogoča zdravnikom ustrezno načrtovanje zdravljenja. Ultrazvok je postal ključna metoda pri preiskavah mišično-skeletnega sistema, saj omogoča natančno oceno različnih struktur, kar je ključno pri diagnozi in zdravljenju poškodb ali bolezni kosti, mišic, kit in živcev. UZ trebuha je običajno neinvaziven postopek, ki poteka udobno in brez bolečin za pacienta.

ultrazvok trebuha 1

Terapevtska uporaba absorpcije valov

Valovi, ki prodrejo v tkivo, povzročijo nihanje delcev, kar vodi v segrevanje tkiva. Ta proces, imenovan absorpcija valov, se izkorišča tudi v terapevtske namene kot je drobljenje ledvičnih kamnov. Poleg tega ima ultrazvok višjih frekvenc termični učinek in se uporablja tudi v fizioterapiji za različne terapevtske namene. Gre za neinvaziven in ponovljiv postopek, ki je široko dostopen, preprost in cenovno ugoden. Gre za tudi izjemno varen postopek, saj ne uporablja ionizirajočega sevanja. Ponuja jasno sliko mehkih tkiv v primerjavi z rentgenskimi slikami. Omogoča realnočasovno analizo, kar je koristno pri vodenju invazivnih postopkov kot so biopsija in aspiracija tekočine.

ultrazvok 2

Priprava in potek pregleda

Pred pregledom je pomembno, da se ustrezno pripravimo na postopek, kar vključuje morebitne prehranske omejitve. Za najboljšo izvedbo pregleda je priporočljivo nositi udobna in ohlapna oblačila. V nekaterih primerih boste morda morali pred pregledom odstraniti oblačila in nakit na območju, ki ga bo zdravnik opazoval. Priprave pred pregledom se lahko razlikujejo glede na specifično naravo pregleda. Za UZ trebuha je v primeru, ko gre za pregled ledvic, potrebno eno uro pred pregledom popiti nekaj kozarcev tekočine, da se napolni mehur. Prav tako je običajno, da ne jeste ničesar od šest do osem ur pred pregledom ali ste tešči, da se izognejo morebitnim težavam s kopičenjem plinov v črevesju.

ultrazvok 1

Pregled organov

UZ trebuha brez čakanja, ko gre za pregled vranice, žolčnika in trebušne slinavke, poteka tako, da je priporočljivo, da dan pred pregledom zvečer zaužijete obrok, ki ni masten in ne povzroča napihnjenosti. Prav tako je običajno, da ne jeste od osem do dvanajst ur pred pregledom. Večinoma boste med pregledom ležali na hrbtu, čeprav se lahko po potrebi obrnete na stran, da se pridobi boljši pogled na določene strukture. Pred začetkom pregleda bo zdravnik na območje, ki ga pregleduje, nanesel topel gel na vodni osnovi. Ta gel pomaga zagotoviti boljši stik med kožo in sondami ter odstranjuje zračne mehurčke, ki bi lahko motili prehod zvočnih valov.